Mis on põletik?
Põletik on osa meie keha kaitsemehhanismist, mille käigus immuunsüsteem kaitseb keha kahjulike mõjurite, näiteks bakterite ja viiruste eest. Lühiajaliselt võib see pakkuda efektiivset kaitset, kuid pikaajaliselt võivad sellest tuleneda rasked ja potentsiaalselt eluohtlikud tervislikud seisundid.
Põletikku võib jaotada kahte peamisesse kategooriasse – ägedad (lühiajalised) ja kroonilised (pikaajalised).
Ägedat ehk lühiajalist põletikku võivad tekitada erinevad haigused või vigastused. Ägeda põletiku tunnusteks on näiteks valu, punetus, funktsiooni kaotus, turse ja kuumus. Need märgid ei pruugi alati olemas olla. Mõnikord on põletik “vaikne”, ilma sümptomiteta – näiteks võib inimene tunda end lihtsalt väsinuna, üldiselt halvasti või võib esineda palavik.
Mis on krooniline põletik ja mis seda põhjustab?
Põletik muutub krooniliseks siis, kui immuunsüsteemi kaitsereaktsioon jääb püsima peale infektsiooni või vigastuse möödumist ning see võib soodustada erinevate tänapäeval levinute terviseprobleemide teket ning progresseerumist.
Kroonilist põletikku võivad põhjustada mitmed tegurid, sealhulgas:
- ravimata ägeda põletiku põhjused, näiteks infektsioon või vigastus
- autoimmuunhaigus, mis seisneb selles, et immuunsüsteem ründab ekslikult terveid kudesid
- pikaajaline kokkupuude ärritavate ainetega, näiteks saastunud õhk või erinevad tööstuskemikaalid
Lisaks mõjutavad põletiku teket kehasse ka alkohol, suitsetamine, ülekaalulisus ja krooniline stress.
Krooniline põletik võib viia selliste seisunditeni nagu:
- Diabeet
- Vähk
- Südame-veresoonkonna haigused
- Liigesepõletik
- Ülekaalulisus
- Allergiad
- Reumatoidartriit
- KOK – Krooniline Obstruktiivne Kopsuhaigus
Põletik on küll tervenemisprotsessi loomulik osa, kuid selle krooniliseks muutumise korral on oluline see kontrolli alla saada, et vähendada pikaajaliste kahjustuste ohtu ning tõsiste haiguste teket.
Sulforafaani põletikuvastane toime
Sulforafaanil on lisaks muudele kasulikele omadustele tugev põletikuvastane toime.
Sulforafaani põletikuvastasus tuleneb selle omadusest aktiveerida rakkude ülioluline kaitsemehhanism (Nrf2), mis võitleb põletike ja oksüdatiivse stressiga kogu meie organismis. See mehhanism aitab vähendada süsteemset põletikku, mis tähendab põletiku vähenemist terves kehas.
Uuringud on näidanud, et Sulforafaan vähendab märkimisväärselt erinevaid levinud põletiku markereid, näiteks C-reaktiivset valku, IL-6 ja TNF-a.
Sulforafaani on põhjalikult uuritud ja uuritakse jätkuvalt selle vahetu ja pikaajalise tervisele kasu osas, eriti seoses südame-veresoonkonna haiguste ja vähiga. Hetkel on see üks enim uuritud taimseid ühendeid maailmas.
Sulforafaanil on ka muid väga olulisi tervisele kasulikke omadusi, millest saad lugeda SIIT. Kokkuvõtvalt võib öelda, et Sulforafaani kasulikkus nii mitmetele tervislikele seisunditele tulenebki selle omadusest aidata aktiveerida meie enda keha tugevad kaitsemehhanismid, mis mängivad olulist rolli erinevate haiguste ennetamisel ja leevendamisel.